Przedawnienie długów w upadłości
Przedawnienie długów w upadłości
Przedawnienie długów ma przede wszystkim na celu stabilizację obrotu prawnego poprzez ograniczenie lub wyłączenie możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej po upływie określonego czasu. Brzmi może skomplikowanie, a chodzi przede wszystkim o to, że po upływie określonego czasu można się uchylić spłaty długu, nawet jeżeli wierzyciel podejmie przeciwko nam kroki prawne. Nie oznacza to, że dług przestaje istnieć. Przeszłość się nie zmienia, dług zaciągnięty nadal istnieje i w każdej chwili może zostać uregulowany, jednak pojawia się możliwość podniesienia tzw. zarzutu przedawnienia w stosunku do danej wierzytelności i uniknąć zapłaty długu bez ponoszenia negatywnych konsekwencji.
Terminy przedawnienia
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z przepisów kodeksu cywilnego, przedawnieniu ulegają jedynie roszczenia majątkowe, czyli takie, które da się wyrazić w pieniądzu. Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat dla roszczeń majątkowych i 3 lata dla roszczeń o świadczenia okresowe, np. zapłata czynszu wynikającego z umowy najmu, czy załata raty wynikającej z umowy leasingu. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż 2 lata. Od tych terminów ogólnych, inne przepisy kodeksu cywilnego lub przepisy szczegółowe innych aktów prawnych przewidują wyjątki, np. roszczenie pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki, roszczenie z tytułu najmu lub użyczenia.
Przerwanie biegu terminu przedawnienia
Zgodnie z art. 239a ustawy prawo upadłościowe zgłoszenie wierzytelności przez wierzyciela przerywa bieg terminu przedawnienia. Co to oznacza? Przerwanie biegu przedawnienia oznacza rozpoczęcie naliczania terminu przedawnienia od nowa, od początku. Nie bierze się wtedy już pod uwagę dotychczasowego upływu terminu przedawnienia. W ten sposób wierzyciel może zyskać czas i ponownie domagać się skutecznie zapłaty. W czasie trwania postepowania upadłościowego nie można wszczynać egzekucji czy domagać się spłaty, natomiast po jego zamknięciu wierzyciel odzyskuje swoje prawa, bowiem po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu albo umorzeniu postępowania upadłościowego. Zgłoszenie wierzytelności w postepowaniu upadłościowym ma dodatkowe zalety, mianowicie gdy wierzytelność została uznana na liście wierzytelności i nie została zaspokojona na drodze planu podziału, wierzyciel nie musi dochodzić przed sądem zapłaty, bowiem brak podstaw, aby obciążać wierzyciela obowiązkiem ponownego dochodzenia wierzytelności już raz ustalonej. Dlatego wyciąg z listy wierzytelności, zawierający oznaczenie sumy otrzymanej na poczet wierzytelności, stanowi tytuł egzekucyjny przeciwko upadłemu po zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego. Sąd upadłościowy nadaje klauzulę wykonalności wyciągowi z listy wierzytelności i wierzyciel ma skróconą drogę do ewentualnej egzekucji.
W lepszej sytuacji ustawodawca stawia upadłych będących osobami fizycznymi. W sytuacji gdy sąd w postanowieniu o ukończeniu postępowania upadłościowego osoby fizycznej umorzył jej zobowiązania, wydanie wyciągu z listy wierzytelności nie jest możliwe w zakresie umorzonych wierzytelności. Jeżeli zatem umorzono całość pozostałych zobowiązań, wyciąg z klauzulą nie będzie w ogóle wydany, jeżeli umorzono część zobowiązań, to klauzula wykonalności powinna być ograniczona do kwoty pozostałej po ustalonej przez sąd redukcji.
W każdym razie ogłoszenie upadłości powoduje niejako przedłużenie obowiązku spłaty długów, więc w interesie upadłych jest zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. Oczywiście dotyczy to tych podmiotów, które nadal będą istnieć i funkcjonować po upadłości, a których długi nie zostały umorzone.
⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?
Napisz, zadzwoń:
Email: kontakt@kancelaria-bezdlugu.plTelefon: 607-863-926 | 690-861-313