Dziedziczenie – na co trzeba zwrócić uwagę?

autor: Redakcja

Dziedziczenie – na co trzeba zwrócić uwagę?

Czy dziedziczenie może przynieść nam wiele korzyści?

 

Dziedziczenie jest to sytuacja, w której każdy z nas znajdzie się prędzej czy później. Rola spadkobiercy może przynieść wiele korzyści, ale wiąże się również z dużym ryzykiem, w szczególności jeżeli spadkodawca aktywnie uczestniczył w procesach finansowych lub prowadził działalność gospodarczą. Zanim więc podejmiemy decyzję o tym czy zostać spadkobiercą, trzeba się zapoznać z sytuacją majątkową spadkodawcy. Niestety proces ten nie jest tak prosty jakby się wydawało. Wiele niezbędnych informacji jest objęta RODO, i do czasu przyjęcia spadku, czyli prawnego wstąpienia niejako na miejsce spadkodawcy, nie uzyskamy żadnej informacji na temat spadkodawcy.

 

 

Kiedy stajemy się spadkobiercą?

 

Spadkobiercą stajemy się w chwili śmierci spadkodawcy na mocy ustawy lub testamentu. Dziedziczenie z mocy ustawy następuje w sytuacji, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Kolejność dziedziczenia w polskim prawie zakłada, że dziedziczą najpierw najbliżsi spadkodawcy, czyli małżonek i dzieci. Jeśli nie żyje także małżonek, dziedziczą tylko dzieci. Jeśli nie żyje dziecko, ale pozostawiło po sobie swoje dzieci – jego część dziedziczą wnuki spadkodawcy. Jeśli nie żyją najbliżsi zstępni, prawo do dziedziczenia zyskują dalsi krewni. Po osobie bezdzietnej prawo do dziedziczenia w pierwszej kolejności dyskusją rodzice osoby zmarłej.

Jeśli dziedziczy także małżonek zmarłego, wtedy rodzice spadkodawcy dziedziczą jedynie 25% spadku, a reszta przypada małżonkowi. Jeśli nie żyją rodzice oraz małżonek osoby zmarłej, prawo do dziedziczenia zyskuje rodzeństwo. Jeśli rodzeństwo nie żyje, ale pozostawił po sobie dzieci, zyskują one prawo do dziedziczenia. Jeśli natomiast spadkodawca nie miał żadnego żyjącego krewnego i nie pozostawił po sobie testamentu wskazującego, komu przekazuje swój majątek, ustala się jego ostatnie miejsce zamieszkania i całość spadku przechodzi na własność określonej gminy. W wypadku testamentu ustalenie spadkobierców jest klarowne i jeżeli nikt testamentu nie podważa, osoby w nim wymienione dziedziczą całość spadku. Pozostaje tutaj kwestia zapłaty zachowku, ale jest to odrębny temat.

 

 

W  jakiej sytuacji możemy przyjąć spadek?

 

Tak więc, jeżeli dziedziczymy po osobie nam bliskiej, to jest znacznie większa szansa, że znana jest nam jej sytuacja majątkowa i wiemy czego się możemy spodziewać, im dalsze pokrewieństwo lub powiązanie, to sprawa jest trudniejsza. Każdy z nas w takcie swojego życia podpisuje różne umowy, mniejszej wagi choćby o dostawy prądu, gazu czy usługi telefoniczne, czy generujące znaczne zobowiązania z tytułu kredytu, pożyczki czy świadczeń które mamy wykonać na czyjąś rzecz. Wartość tych zobowiązań ma znaczenie przy ustalaniu wartości spadku oraz zdecydowaniu o tym czy spadek przyjąć czy odrzucić. Dlaczego? Dlatego, że od tego zależy w jakim stopniu będziemy zobowiązani do spłaty tych zobowiązań. Spadek można przyjąć wprost, z dobrodziejstwem inwentarza albo spadek odrzucić. Jak wiemy oświadczenie o odrzuceniu spadku możemy złożyć tylko w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.  Przy braku złożenia oświadczenia w tym terminie, polskie prawie wprowadziło jako zasadę dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości stanu czynnego spadku. Jest to dobre rozwiązanie, bowiem ogranicza nasze ryzyko w przypadku gdy nie znamy sytuacji finansowej spadkodawcy.

 


⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?

    Napisz, zadzwoń:

mailEmail:  kontakt@kancelaria-bezdlugu.pl
tel Telefon: 607-863-926 | 690-861-313

Czy jesteśmy odpowiedzialni za długi spadkodawcy?

 

Jednakże nie oznacza to, że wierzyciele nie mają prawa sięgnąć po nasz prywatny majątek. Ta forma dziedziczenia ogranicza tylko wartość do której jesteśmy odpowiedzialni za długi spadkodawcy i do chwili przyjęcia spadku ponosimy odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku, ale od chwili przyjęcia spadku, ponosimy odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku, ponieważ od tego momentu majątek spadkowy staje się składnikiem naszego majątku osobistego.

Tym samym jeżeli do spłaty zobowiązań konieczne będzie spieniężenie spadku, co wiąże się z czasem, wierzyciel może ewentualnie sięgnąć do naszego majątku. Dlatego niezależnie od sytuacji, każde spadkobranie wymaga czynnego zaangażowania spadkobierców. Aby ustalić zakres odpowiedzialności, należy przede wszystkim sporządzić rzetelny spis inwentarza spadku, który zwierać będzie majątek i długi spadkodawcy, bowiem to on wyznaczać będzie granice naszej ewentualnej odpowiedzialności za długi. W szczególnie skomplikowanych sytuacjach, takich jak np. prowadzenie przez spadkodawcę przedsiębiorstwa ustalenie jego zobowiązań i aktywów może wymagać fachowej wiedzy prawniczej i księgowej, szczególnie gdy żaden ze spadkobierców nie miał wiedzy co do stanu przedsiębiorstwa spadkodawcy.

 

 

Wniosek o ogłoszenie upadłości

 

Co więcej, może zdarzyć się, że przed śmiercią spadkodawca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, czy to jako przedsiębiorca czy jako konsument. Śmierć dłużnika w czasie postępowania upadłościowego nie powoduje zawieszenia tego postępowania ani też nie stanowi przeszkody do jego dalszego prowadzenia. Jeśli upadły ma spadkobierców, mają oni prawo brać udział w postępowaniu upadłościowym jeżeli legitymują się prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Po wstąpieniu do postępowania w miejsce zmarłego upadłego spadkobierca może podejmować wszelkie czynności, których dokonywanie było prawem lub obowiązkiem samego upadłego (np. udzielanie wyjaśnień, wydanie majątku należącego do masy upadłości, wnoszenie środków odwoławczych itp.). Od tej chwili należy też spadkobiercy doręczać wszelkie pisma przeznaczone dla upadłego. Należy podkreślić, że udział spadkobiercy w dalszym postępowaniu upadłościowym ma tylko charakter procesowy, wstąpienie do tego postępowania nie nadaje bowiem spadkobiercy statusu upadłego. Upadłym pozostaje w dalszym ciągu zmarły dłużnik, co m.in. oznacza, że tylko jego majątek tworzy masę upadłości.

Powyższe ukazuje, jak ważną kwestią jest prowadzenie i aktualizowanie informacji o stanie majątkowym. Na pewno pozwoli to bieżącą kontrolę naszych finansów, ale również na skrócenie formalności naszym przyszłym spadkobiorcom.