Układ w upadłości konsumenckiej
Układ w upadłości konsumenckiej
Niewypłacalny w rozumieniu prawa upadłościowego konsument, który posiada nadal zdolność do regulowania zobowiązań, tyle że pod warunkiem ich modyfikacji, może wystąpić do sądu upadłościowego o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Jednym z podstawowych motywów takiego działania jest często chęć zachowania mieszkania lub domu, służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika i jego rodziny.
Sąd również z urzędu, mimo braku odpowiedniego wniosku ze strony dłużnika, może zdecydować o skierowaniu dłużnika, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, do postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. W tym wypadku jednak dłużnik może nie wyrazić zgody na prowadzenie postępowania o zawarcie układu i w dalszym ciągu będzie prowadzone postepowanie o ogłoszenie upadłości.
Kiedy wniosek jest dopuszczany przez sąd?
Decyzja sądu uwzględniająca wniosek dłużnika lub kierująca dłużnika do tego typu postępowania będzie uzależniona od stwierdzenia, że dłużnik dysponuje możliwościami zarobkowymi, które pozwalają na zawarcie układu i pokrycie koszów postępowania o zawarcie układu oraz wykonania układu z wierzycielami. Nie uwzględnia się wniosku gdy np. ze stanu zdrowia dłużnika przedstawionego we wniosku wynika, iż nie jest zdolny do podjęcia pracy zarobkowej, w sytuacji gdy np. na skutek orzeczenia o zakazie wykonywania zawodu, który jest jedynym wyuczonym zawodem utracił zdolność zarobkowania lub gdy z innych przyczyn wynika, iż nie jest w stanie osiągać przychodu koniecznego nie tylko do pokrycia kosztów, ale i do zaproponowania i wykonania akceptowalnego dla wierzycieli układu.
Przyczyną nieuwzględnienia wniosku może być zatem także wysokość zadłużenia, które wymagałoby drastycznej (np. 90%) redukcji, aby w najdłuższym dopuszczalnym przez ustawę okresie wykonania układu (5 lat) był w ogóle wykonalny, bowiem układ może być zawarty na okres nieprzekraczający lat pięciu, chyba że objąłby również wierzytelności zabezpieczone na majątku dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, skarbowym lub hipoteką morską.
W postepowaniu o zawarcie układu sąd wyznacza nadzorcę sądowego, który zwołuje zgromadzenie wierzycieli i jemu przewodniczy. Po zawarciu układu nadzorca sądowy staje się nadzorcą układu i za jego pośrednictwem dłużnik wykonuje układ.
Propozycje układowe
Propozycje układowe dla wierzycieli przygotowuje dłużnik wraz z nadzorcą sądowym. Propozycję układowe mogą zawierać m.in. umorzenie części wierzytelności, odroczenie terminu ich spłaty wraz z rozłożeniem na raty. Propozycje układowe są zależne od możliwości finansowych i majątkowych dłużnika.
⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?
Napisz, zadzwoń:
Email: kontakt@kancelaria-bezdlugu.plTelefon: 666-222-427
Zaletą tego postępowania jest m.in. to, że w zakresie nieuregulowanym w ustawie do postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne dotyczące przyśpieszonego postępowania układowego. Oznacza to m.in., że skutkiem otwarcia postępowania będzie zawieszenie z mocy prawa postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych z mocy prawa układem (art. 150 i 151 ustawy Prawo restrukturyzacyjne) oraz możliwość zawieszenia postępowania egzekucyjnego co do wierzytelności hipotecznych na maksymalny okres 3 miesięcy.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy wierzycieli nie jest wielu, a prowadzone egzekucje uniemożliwiają dłużnikowi funkcjonowanie oraz zgromadzenie na bieżąco środków na spłatę zadłużenia. Wadą tego postępowania mogą wydawać się jego koszty, związane przede wszystkim z koniecznością zapłaty wynagrodzenia nadzorcy, jednakże warto rozważyć taką opcję szczególnie jeżeli możliwe jest porozumienie się z wierzycielami, a nasze możliwości zarobkowe pozwalają na spłatę długów, bez ponoszenia konsekwencji wynikających z przeprowadzonej upadłości.