Kim jest i czym zajmuje się syndyk?
Zawód syndyka – kim jest i czym się zajmuje? Nie jest bardzo popularną profesją
Kim jest i czym zajmuje się syndyk?. Wiele osób słyszało o pracy tej grupy zawodowej, ale nie zawsze znają oni wszystkie niuanse obowiązujące w tym zawodzie. Obowiązki wykonywane przez syndyków kojarzą się z działaniami związanymi ze spłatą długów upadającej firmy. Jest to po części prawda, ale zakres zadań syndyka jest szerszy. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tej profesji. Odpowiemy też na najważniejsze związane z nią pytania.
Poniższy artykuł przybliży rolę syndyków w postępowaniach upadłościowych. Cały proces nie byłby w ogóle możliwy bez ich działań. Rozwiejemy również wątpliwości na temat tego, kto może zostać syndykiem oraz jakie procedury są wymagane w ich pracy.
Artykuł opisze także, w jakim imieniu występują syndycy i kto korzysta z ich usług
Kto może zostać syndykiem?
Na przestrzeni lat zawód syndyka masy upadłościowej był uwzględniany w różnych przepisach. Najważniejsze zmiany miały miejsce w latach 2007 oraz 2016. Najpierw osoby zajmujące się tą dziedziną zostały zobowiązane do posiadania licencji. Jest to równoznaczne ze zdaniem egzaminu państwowego, który jest organizowany minimum dwa razy w ciągu roku. Według ustawodawcy zmiany miały na celu zwiększenie profesjonalizmu w całym środowisku oraz lepsze przygotowanie do wszystkich procesów restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Aby przystąpić do państwowego egzaminu w celu uzyskania uprawnień syndyka masy upadłościowej, należy:
- być obywatelem Polski lub innego kraju Unii Europejskiej,
- posiadać wyższe wykształcenie,
- posiadać zaświadczenie o niekaralności oraz być osobą o nieposzlakowanej opinii,
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- w okresie 15 lat przed egzaminem, przez co najmniej 3 lata zarządzać majątkiem upadłego przedsiębiorstwa.
Poza powyższymi wymaganiami, chcąc działać na terenie Polski, osoba musi znać język polski w stopniu pozwalającym na podejmowanie wszystkich działań w prowadzonych sprawach. Następnie, dziewięć lat później, czyli 01.01.2016 roku weszła w życie Ustawa Prawo Restrukturyzacyjne i zastąpiła licencję syndyka licencją doradcy restrukturyzacyjnego.
Syndyk masy upadłościowej
Syndyka masy upadłości dla każdej sprawy dotyczącej ogłoszenia upadłości przez dany podmiot wyznacza sąd. Upadłości mogą ogłosić zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Odpowiada on za analizę sytuacji, w której znalazło się przedsiębiorstwo i ustalenie wszystkich składników majątku. Powinien on mieć pełną wiedzę na temat całej masy upadłościowej przedsiębiorcy, dzięki temu może w sposób zorganizowany i poprawny rozporządzać upadłym majątkiem.
Syndyk masy upadłościowej jest powołany od pierwszego dnia ogłoszenia upadłości, a kończy swoją pracę po zamknięciu upadłości.
Nadzorowanie pracy powierzone jest sędziemu-komisarzowi, który weryfikuje poprawność działań i w razie problemów wzywa do uzupełnienia braków lub zgłasza swoje uwagi.
Wynagrodzenie syndyka ustalane jest na podstawie złożoności sprawy oraz tego, z jak dużym majątkiem będzie musiał się zmierzyć. Co jeszcze ważniejsze, ustala się, jak duże długi będzie trzeba spłacić. Przeciętne wynagrodzenie to kilka procent od kwoty masy upadłości, więc mogą to być kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych, jak i miliona w zależności od prowadzonej sprawy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy przypadek rozwiąże się w przeciągu miesięcy. Często syndyk w jednym przedsiębiorstwie może działać latami, ponieważ sprawa jest skomplikowana.
Jak wygląda praca syndyka?
Wykonując swoją pracę, syndyk masy upadłościowej musi mieć na uwadze szereg obowiązków, które na nim spoczywają. Są to między innymi:
- przejęcie, odszukanie i zabezpieczenie całego majątku upadłego,
- poinformowanie wierzycieli o upadłości,
- przygotowanie planu likwidacyjnego oraz listy wierzytelności,
- upłynnienie majątku.
Od wprowadzenia nowych przepisów poza powyższymi syndyk ma za zadanie zająć się poniższymi sprawami:
- przyjmowanie zgłoszeń dotyczących wierzytelności: poprzednio zajmował się tym sędzia-komisarz,
- samodzielne decydowanie o sposobie likwidacji: wcześniej musiał powiadomić o tym wierzycieli i sąd,
- przedstawienie opinii na temat upadłego: sąd może oprzeć się na zdaniu syndyka w kwestii niewypłacalności.
Dodatkowo syndyk masy upadłości musi chronić małżonka upadłego przed negatywnymi konsekwencjami.
Jest to ważne w kontekście braku rozdzielności majątkowej, który może spowodować, że majątek małżonka również zostanie ujęty w masie upadłościowej.
Uprawnienia syndyka sądowego
Głównym zadaniem syndyka masy upadłościowej jest jak największa spłata zadłużenia względem wierzycieli. Powyżej opisane zostało, jakie obowiązki ciążą na takiej osobie, ale jak wygląda to w praktyce? Jakie składniki można zaliczyć do masy upadłościowej oraz jakie działania może podejmować syndyk w sprawie upadłego?
Praca syndyka masy upadłościowej jest szczegółowo opisana w przepisach. Jednym z nich jest Ustawa Prawo Upadłościowe. To w nim zawarte są wszystkie informacje na temat tego, co jest składnikiem majątku, który może być wzięty pod uwagę w trakcie procesu upadłościowego. Syndyk nie może na przykład zaliczyć do mienia masy upadłościowej rzeczy niezbędnych do wykonywania zawodu, rzeczy osobistych (takich jak ubrania, czy pościel), nie może również uwzględnić urządzeń domowych.
W skrócie syndyk nie może osobie upadłej zabrać rzeczy niezbędnych do życia i pracy. Co ciekawe to syndyk decyduje, które z dóbr materialnych zaliczy do powyższych grup. Ma wtedy na względzie, czy dany przedmiot przedstawia wysoką wartość, czy jest niezbędny ze względu na zdrowie i życie upadłego. Takim przykładem może być zastawa stołowa, która może służyć zarówno do spożywania posiłków, jak również być unikatowym eksponatem o wysokiej cenie.
Czym syndyk różni się od komornika?
Powyższe informacje mogą wskazywać, że praca syndyka masy upadłościowej jest praktycznie tożsama z zawodem komornika. Jest to stwierdzenie błędne, ponieważ już sam charakter podejmowanych działań jest różny. Egzekucja komornicza jest przymusowa i ma na celu spłacenie wszystkich długów. Upadłość przeprowadzona przez syndyka jest dobrowolna i ma na celu również spłatę zadłużenia, ale w toku postępowania wypracowany jest plan spłaty, który jest dostosowany do możliwości.
Ogłoszenie upadłości i korzystanie z usług syndyka masy upadłości jest również tańszym rozwiązaniem, ponieważ upadły nie ponosi szeregu kosztów postępowania egzekucyjnego. Jest to zatem przywilej, by móc ogłosić upadłość, zamiast uczestniczyć w egzekucji komorniczej. Komornik nie zarządza majątkiem podmiotu tak, jak robi to syndyk. Nie zna zatem sytuacji danej osoby lub przedsiębiorstwa, więc nie może dostosować się do tych warunków. W takiej sytuacji wykonuje on bezwzględnie wyrok sądu i rozpoczyna ściąganie długu.
Mając na uwadze powyższe, można stwierdzić, że praca syndyka wiąże się z rozwiązywaniem problemów podmiotów z długami. Jeżeli osoby zadłużone będą z nim współpracowały, to proces upadłościowy będzie dostosowany jak najlepiej do sytuacji dłużnika.
⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?
Napisz, zadzwoń:
Email: kontakt@kancelaria-bezdlugu.plTelefon: 666-222-427