Przesłanki ogłoszenia upadłości gospodarczej
Ogłoszenie upadłości gospodarczej – co to znaczy?
Ogłoszenie upadłości może dotyczyć każdego – w 2021 roku najmłodsza osoba deklarująca bankructwo miała zaledwie 12 lat, a najstarsza 94 lata. Z niewypłacalnością mierzą się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Coraz częściej to właśnie właściciele firm zadają sobie pytanie, jakie są przesłanki do ogłoszenia upadłości gospodarczej?
Kiedy należy rozważyć złożenie wniosku?
Upadłość gospodarcza to procedura kończąca działalność przedsiębiorcy, ale przede wszystkim pozwalająca mu pozbyć się zadłużenia, którego nie jest w stanie uregulować. Jedna z najpowszechniejszych definicji mówi: „z ekonomicznego punktu widzenia uznajemy za bankruta przedsiębiorcę, który bez zewnętrznej pomocy (np. umorzenie części długów, reorganizacja terminów spłat zobowiązań, podpisanie ugody z bankiem itp.) nie jest w stanie sam kontynuować działalności”.
Co ważne, upadłość gospodarcza odciąża nie tylko przedsiębiorcę, ale i ma na celu ochronę wierzycieli dochodzących swoich roszczeń. Upadłość jest uniwersalną egzekucją, która jest prowadzona na rzecz wszystkich wierzycieli dłużnika, ze wszystkich składników majątku przedsiębiorcy jednocześnie.
Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby móc ogłosić upadłość gospodarczą?
W tym przypadku niezbędna jest zdolność upadłościowa oraz niewypłacalność. Zdolność upadłościowa przysługuje właśnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub zawodową, natomiast niewypłacalność oznacza, że przedsiębiorca nie reguluje zobowiązań pieniężnych.
Ogłoszenie upadłości jest sformalizowaną procedurą, którą rozpoczyna złożenie wniosku przez dłużnika lub jednego z jego wierzycieli. O upadłości gospodarczej decyduje sąd rejonowy, wydając stosowne postanowienie. Co istotne, przedsiębiorca nie może ubiegać się o upadłość, jeśli ma tylko jednego wierzyciela. Według art. 1 Prawa upadłościowego musi on mieć przynajmniej dwóch wierzycieli.
Jakie są przesłanki ogłoszenia upadłości gospodarczej?
Najważniejszym warunkiem ogłoszenia upadłości gospodarczej jest niewypłacalność przedsiębiorcy. Jeśli firma straciła zdolność do regulowania zobowiązań pieniężnych przez ponad 3 miesiące, oznacza to, że jest niewypłacalna. Podsumowując: upadłość przysługuje przedsiębiorcy, który nie jest w stanie wywiązać się ze swoich finansowych zobowiązań przez okres co najmniej 3 miesięcy. Alternatywą jest sytuacja, gdy: „dłużnik będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej posiada zobowiązania finansowe przekraczające wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się co najmniej 24 miesiące. Przesłanka ta nie ma jednak zastosowania do spółek osobowych, w których co najmniej jednym wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem jest osoba fizyczna.”
Jak wspomnieliśmy, dłużnik musi mieć przynajmniej dwóch wierzycieli, by ogłosić upadłość gospodarczą.
Przykład: Pan Bartosz jest właścicielem agencji reklamowej. Jego działalność opiera się głównie na współpracy z jednym klientem, który generuje 80% przychodu firmy. Klient jednak już 2 miesiące nie opłaca faktur, w związku z czym pan Bartosz również nie jest w stanie regulować własnych zobowiązań, w tym opłacać ZUS-u. Jeśli klient pana Bartosza nie zapłaci faktury już 3. miesiąc z rzędu (i w związku z tym pan Bartosz nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich finansowych zobowiązań i ten stan potrwa dłużej niż 3 miesiące), może on wnioskować o upadłość gospodarczą.
Kto nie może ubiegać się o upadłość gospodarczą?
Upadłości gospodarczej nie mogą ogłosić jednostki samorządu terytorialnego, publiczne samodzielne zakłady opieki zdrowotnej oraz uczelnie. To prawo nie przysługuje również Skarbowi Państwa, funduszom inwestycyjnym oraz wszelkim instytucjom i osobom prawnym utworzonym ustawowo (o ile nie określono inaczej). Upadłość nie jest możliwa też w przypadku osób fizycznych prowadzących rolne gospodarstwo, gdy nie mają one innej działalności zawodowej lub gospodarczej.
Jak wnioskować o upadłość gospodarczą?
Przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek w wydziale gospodarczym sądu rejonowego znajdującego się na terenie jego firmy.
Jak długo trwa postępowanie w związku z upadłością gospodarczą?
Zazwyczaj około dwóch lat, jednak wiele zależy od konkretnego wydziału gospodarczego, chociażby od jego obłożenia pracą. W pierwszej kolejności uprawnione osoby dokładnie rozpatrują wniosek o upadłość gospodarczą i jeśli pozytywnie go ocenią, wówczas rozpoczyna się właściwe postępowanie upadłościowe, w skład którego wchodzi między innymi:
• spis,
• ustalenie masy upadłości, jej likwidacja,
• spłata wierzycieli.
Kiedy przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
Nie później niż miesiąc od dnia, w którym zaistniała podstawa do niewypłacalności. Jako dłużnik ma zatem 30 dni na ogłoszenie upadłości firmy. Wniosek musi złożyć każdy, kto ma prawo do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania (członkowie zarządu).
Upadłość gospodarcza nierzadko bywa jedynym wyjściem z trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się przedsiębiorca. Od 2020 roku procedura wnioskowania o upadłość jest jeszcze prostsza, więc ten proces nie przysparza większych trudności. Zwłaszcza, że wielu przedsiębiorców decyduje się na pomoc kancelarii prawnej, która specjalizuje się w prowadzeniu postępowania upadłościowego.
Jeśli zależy Ci na znalezieniu pomocy w przypadku zagrożenia niewypłacalnością – zapraszamy do kontaktu z zespołem ekspertów Kancelarii Bez Długu. Jedną z głównych usług, które świadczymy, jest oddłużanie gospodarcze. Specjalizujemy się również w przeprowadzaniu upadłości gospodarczych.
⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?
Napisz, zadzwoń:
Email: kontakt@kancelaria-bezdlugu.plTelefon: 666-222-427