Upadłość konsumencka – na czym polega, ile trwa i jakie ma konsekwencje?

autor: Redakcja

Upadłość konsumencka – na czym polega, ile trwa i jakie ma konsekwencje?

Upadłość konsumencka – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Upadłość konsumencka to termin z którym na pewno nie raz się spotkałeś. Dotyczy ona umorzenia lub redukcji zobowiązań osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Ma to miejsce w przypadku zaistnienia niezawinionej niewypłacalności. W tym artykule przedstawimy wszelkie niezbędne informacje z tym związane o których warto wiedzieć.

Na czym polega i dla kogo upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to sytuacja, kiedy sąd całkowicie lub częściowo umarza więc zobowiązania osoby fizycznej. Równocześnie reguluje jej zobowiązania wobec wierzycieli. To skuteczny sposób wyjścia z ogromnych problemów finansowych nigdy nie nie ma już innej nadziei. Ogłaszają ją osoby niewypłacalne, które znalazły się w trudnej sytuacji.
Decyzja o upadłości konsumenckiej podejmowana jest w trakcie procesu sądowego. Jeżeli konsument spełni wszystkie z wyszczególnionych przez sąd warunków, może wówczas zostać całkowicie zwolniony z długów.

Jeżeli osoba znajduje się w sytuacji, kiedy nie jest zdolna do wypłacenia należności swoim wierzycielom i spłaty zadłużenia, powinna złożyć do sądu wniosek o upadłość konsumencką. Warunkiem jej ogłoszenia jest jedynie stwierdzenie, że jest ona niewypłacalna. Warto zaznaczyć tutaj również, że opóźnienie spłaty długów musi wynosić minimum trzy miesiące. Dla obu stron priorytetem jest tutaj przede wszystkim oddłużenie konsumenta. Sąd zajmie się zbadaniem przyczyn niewypłacalności, zaraz po ogłoszeniu upadłości.

W dniu 31 grudnia 2014 roku nastąpiła nowelizacja Ustawy o Prawie Upadłościowym. Zgodnie z nią, po zakończeniu całości procesu upadłościowego, konsument może wnioskować o kredyt hipoteczny. Osoby które są niewypłacalne i równocześnie nie posiadają majątku, mogą ogłosić upadłość w trybie uproszczonym. Całość ich długów będzie wówczas umorzona.

 


⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?

    Napisz, zadzwoń:

mailEmail:  kontakt@kancelaria-bezdlugu.pl
tel Telefon: 666-222-427

 

Warunki jakie musisz spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką w 2022

Na samym starcie warto zaznaczyć, że upadłość konsumencką może zgłosić sam dłużnik lub wierzyciel. Sąd nie koniecznie musi jednak się zgodzić na umorzenie długów. Jeżeli w trakcie postępowania, wyjedzie na jaw, że przyczyną zaistniałej sytuacji były celowe działania, wówczas może on odmówić zatwierdzenia planu spłaty. Do umorzenia wniosku czy też jego oddalenia, dojdzie również i wtedy, jeśli na przykład:

– dłużnik złożył wniosek o niewypłacalność w ciągu ostatnich 10 lat, upadłość konsumencka została ogłoszona a całość lub część zobowiązań spłacona;
– okres niewypłacalności dłużnika jest krótszy niż 3 miesiące;
– dłużnik w ciągu ostatnich 10 lat dokonał się czynności których skutkiem było pokrzywdzenie wierzycieli ( przekazanie majątku bliskim, unikając w ten sposób komornika)
– osoba posiadająca dług jest komandytariuszem lub akcjonariuszem.

Ile trwa upadłość konsumencka w przypadku braku majątku?

Osoby nieposiadające żadnego majątku, jak wcześniej wspomniano, również mogą starać się o umorzenie długów. Brak jakiegokolwiek dobytku nie jest przeszkodą przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Jak wiadomo, im bardziej ten czas się wydłuża, w grę wchodzą jeszcze większe emocje. Sąd na pewno nie pominie żadnego wniosku. Jego rozpatrzenie może po prostu zająć więcej czasu niż było to planowane na początku.

Okres czasu od wniesienia wniosku aż do wydania końcowego postanowienia przez sąd, trwa zazwyczaj aż 3 miesiące. Całość postępowania może jednak zająć znacznie więcej czasu – nawet i do 5 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku braku jakiegokolwiek majątku, okres ten jest znacznie krótszy. Ciężko jednak sprecyzować, ile dokładnie może on wynosić.

Pokrycie kosztów upadłości majątkowej przy braku majątku – kto za nie odpowiada?

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką i całość kosztów postępowania nie jest dużym wydatkiem. Na dzień dzisiejszy, w roku 2022 wniesienie wniosku to koszt 30 zł. Nie posiadając żadnego budżetu, dłużnik może również złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. To wydatek w granicach 3000-5000 złotych. Kwotę tę pokrywa na początku skarb państw. Kolejno zostaną one zsumowane z pozostałymi długami upadłego i dodane do planu spłaty.

Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka niesie za sobą szereg konsekwencji. Na pewno jest to ciężki okres zarówno dla dłużnika i jego bliskich. Trzeba wówczas liczyć się z utratą jakiegokolwiek posiadanego majątku. Osoba zadłużona pozostaje praktycznie bez niczego. W pierwszej kolejności w ten sposób spłacani są pierwsi wierzyciele a kolejno dochodzi do umorzenia pozostałych zobowiązań.
Dłużnik traci nie tylko swój cały dobytek, nieruchomości i ruchomości ale i również nie ma prawa rozporządzania nimi przez cały okres trwania postępowania. Jedną z poważniejszych wad jest pozbawienie dłużnika mieszkania. Na szczęście przepisy przewidują również mechanizm ochrony przed bezdomnością. Dzięki niemu nie powinno dojść do sytuacji pozostania bez dachu nad głową.

Warto również pamiętać o tym, że ogłaszając upadłość konsumencką, cały wspólny majątek małżonków zostaje przekazany na pokrycie zobowiązań. Drugi małżonek musi liczyć się z tego typu poważnymi zobowiązaniami. Nie jest to na pewno sytuacja przyjemna. Jeśli para nie mieszka z sobą i nie utrzymuje żadnych kontaktów a mimo to nie wzięła rozwodu, sytuacja ta staje się wówczas jeszcze poważniejsza. Wówczas najlepiej będzie sięgnąć po poradę prawną, aby odnaleźć się w danej sytuacji.

Co dzieje się z długami po ogłoszeniu upadłości?

Pamiętajmy o tym, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest jednoznaczne z umorzeniem długów. Na początku zobowiązania zostają zaspokojone z samego majątku dłużnika – o ile go oczywiście posiada. Sąd ma oczywiście pełny wgląd do pełnej listy wierzycieli którym należy spłacić dług. Ustanowiony zostaje więc kolejno plan spłaty, wedle którego zostaną spłacone pozostałe długi. Zawarte zostaną w nim wszystkie najważniejsze informacje – w jakim zakresie i przede wszystkim kiedy dłużnik będzie zobowiązany spłacić zobowiązania. Nie można zapomnieć o tym, że czas w którym plan spłaty będzie realizowany, nie może przekraczać okresu 3 lat. Po tym okresie sąd postanawia umorzyć pozostałe wierzytelności, które nie zostały objęte planem.
Jeżeli dłużnik nie jest w stanie wywiązać się z zobowiązania, plan spłaty może być oczywiście zmieniony w trakcie jego trwania. Wydłużyć go można na dalszy okres, nie dłuższy niż 1,5 roku. Istnieje również opcja, aby plan ten został skrócony, jeżeli tylko sytuacja dłużnika się poprawi.

 

Zapoznaj się z naszym artykułem: Kim jest i czym zajmuje się Syndyk >>