Zgłoszenie upadłości konsumenckiej – proces i formalności. Zobacz.

autor: Admin

Zgłoszenie upadłości konsumenckiej – proces i formalności. Zobacz.

Zgłoszenie upadłości konsumenckiej – proces i formalności

 

W każdym życiu zdarzają się sytuacje podbramkowe, kiedy to nie jesteśmy w stanie żyć z podstawowej pensji. Opłaty, czynsz, codzienne wydatki są naprawdę wysokie – w szczególności w dobie inflacji. Niektórzy starają się pomóc sobie w tym trudnym czasie pobierając kredyty i pożyczki. Nim się zorientują, okazuje się że są w sytuacji bez wyjścia. Zazwyczaj jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co to jest i jak to zrobić? Poznaj wszystkie ważne informacji dotyczące tego tematu.

 

 

Czym jest upadłość konsumencka?

 

Wiele osób żyje w przekonaniu, że zagadnienie upadłości może dotyczyć tylko firm bądź też osób zarządzających przedsiębiorstwem. Jest to nieprawda. Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe dla osób fizycznych, które nie posiadają działalności gospodarczej i są niewypłacalni. Niewypłacalność to sytuacja, kiedy jesteśmy dłużnikami i nie jesteśmy w stanie spłacić swoich długów, zobowiązań finansowych np. spłata pożyczki.

Jaki jest cel takiego rozwiązania? Istnieją dwie zasadnicze funkcje, dlaczego upadłość konsumencka istnieje. Jest to:

  • oddłużenie niewypłacalnego konsumenta – zwolnienie osoby z długów. Następuje umorzenie zobowiązań, przez które mamy problemy z wypłacalnością. Jest to zresztą główna funkcja upadłości konsumenckiej – chęć oddłużenia dalej osoby
  • windykacja należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli – ma ona miejsce w przypadku, gdy konsument nie jest w stanie zapłacić należności. Syndyk sprzedaje cały bądź część majątku danej osoby. Dane środki przekazywane są wierzycielom w celu zwrotu gotówki. Na początku dokonywany jest spis majątku, a następnie spienięża dane przedmioty bądź lokalizacje.

 

Generalnie jeżeli złożymy wniosek i zostanie on przyjęty, to naszą sprawą zajmie się syndyk. Ma on w obowiązku zlikwidować nasz majątek i wykonać plan podziału, aby spłacić wierzycieli. Następnie sąd zatwierdza wszelkie ustalenia, a konsument regularnie je wykonuje. Po wykonaniu całego planu spłaty, następuje oddłużenie konsumenta. Jeżeli nie będziemy współpracować z syndykiem, nasza sprawa może zakończyć się bez oddłużenia.

 

 

Zatem jak wyglądają realia osoby posiadającej upadłość konsumencką?

 

Jest wiele ograniczeń. Najważniejszą sprawą jest fakt, że konsument nie może rozporządzać swoim majątkiem. Konto bankowe takiej osoby jest zablokowane, przez co nie ma możliwości korzystania z niego. Konsument może kupić wyłącznie produkty codziennego użytku takie jak żywność, chemia oraz wszystkie niezbędne rzeczy. Ważnym elementem jest również to, że syndyk sprzeda wszystkie przedmioty, które są wartościowe – jako, że jego celem jest zlikwidowanie naszego zadłużenia.

 

 


⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?

    Napisz, zadzwoń:

mailEmail:  kontakt@kancelaria-bezdlugu.pl
tel Telefon: 666-222-427

 

 

Jak wygląda proces i formalności?

 

Jak wygląda zgłoszenie upadłości konsumenckiej?

Warto wiedzieć pewne aspekty na ten temat. Przede wszystkim postępowanie upadłościowe wszczynane jest wyłącznie na wniosek konsumenta – nie może tego zrobić nikt inny (np. wierzyciel lub sąd).

 

Wniosek składa:

  • Osoba fizyczna, która nie posiada działalności gospodarczej
  • Osoba, która przestała być wspólnikiem spółki handlowej, jeżeli od tego momentu minął rok

 

Dokumentu nie może złożyć:

– Spółka bądź jedna z osób będących w zarządzie spółki
– Fundacje, stowarzyszenia
– Małżeństwo – można zrobić to wyłącznie osobno, nie jako całość
– Osoba prowadząca działalność gospodarczą

Najważniejsze jest jednak to, co musi znaleźć się we wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Jest to poważne pismo procesowe, dlatego też posiada określone elementy, które należy spełnić:
1. Dane wypełniającego – imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania
2. Wykaz majątku – należy wykonać go dokładnie, wliczamy tutaj nie tylko gotówkę, ale również wartościowe własności np. nieruchomości, sprzęt AGD i RTV, pojazdy i samochody, papiery wartościowe itp. oraz podanie ich lokalizacji
3. Spis wierzycieli – uwzględniamy imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wysokość wierzytelności oraz termin spłaty.
4. Spis wierzytelności spornych – czyli takich, które osoba wypełniająca wniosek uważa za nienależne
5. Zabezpieczenia ustanowione na majątku dłużnika – na przykład hipoteki, zastawy i tym podobne
6. Okoliczności uzasadniające wniosek
7. Pisemne oświadczenie konsumenta, że nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 4914 ust. 2 i 3 p.u.n. – negatywne przesłanki ogłoszenia upadłości

Tego typu wzory wniosków znajdziesz również w internecie lub możesz zgłosić się do naszej kancelarii KONTAKT. Jeżeli wszystkie podpunkty zostaną spełnione, to istnieje duża szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Warto również wiedzieć, że złożenie dokumentu jest płatne. Najmniejszy koszt wynosi kilkadziesiąt złotych, jednakże może być ona zmienna w zależności od wprowadzonej ustawy. Sprawdź ofertę Kancelarii Bez Długu.
Jednakże istnieje możliwość, że sąd oddali nasz wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Osoby odpowiedzialne za weryfikację będą sprawdzać, czy nie zaszły żadne negatywne przesłanki.

 

Mogą to być następujące sytuacje:

  • upadłość nastąpiła w sposób umyślny
  • wniosek został już wcześniej złożony, jednakże został odrzucony
  • w poprzednim konsumenckim postępowaniu upadłościowym uchylono plan spłaty – konsument nie stosował się do ustaleń z syndykiem
  • postępowanie upadłościowe miało już miejsce w ciągu ostatnich 10 lat, które zakończone zostały oddłużeniem

Ile może trwać ogłoszenie upadłości konsumenckiej: zobacz nasz artykuł >>

 

Czy można założyć firmę po upadłości konsumenckiej?

 

Duża ilość społeczeństwa, przed którym stoi wybór upadłości konsumenckiej zastawia się, czy będą oni w stanie kiedykolwiek założyć własną działalność gospodarczą. Nie ma czym się martwić, gdyż po upadłości konsumenckiej możemy mieć własną firmę. Jednakże istnieją pewne ograniczenia. Przede wszystkim, jeśli osoba upadła chce mieć własny biznes, musi poinformować o tym syndyka. W przeciwnym razie może nastąpić umorzenie postępowania upadłościowego oraz grozi nam odpowiedzialność karna.

 

Jakie są inne ograniczenia?

 

Jedną z istotnych spraw jest fakt, że syndyk będzie zobligowany do podpisywania wszelkich umów dotyczących działalności gospodarczej. Inne dokumenty podpisane przez osobę upadłą będą w świetle prawa nieważne. Podsumowując – konsument będzie musiał robić wszystko przez syndyka, co zwiększa koszty postępowania oraz wynagrodzenie urzędnika.

 

 

Jak ogłosić upadłość konsumencką – podsumowanie

 

Wiele osób sformułowanie “upadłość konsumencka” kojarzy z prowadzeniem firmy. Jednak nie jest to prawda. Dotyczy ona jedynie osób fizycznych, które nie posiadają własnych działalności gospodarczych. Pomimo pewnych stereotypów, które są powszechne – upadłość konsumencka nie oznacza końca naszej działalności. Możemy między innymi założyć własną firmę, jednak istnieją pewne ograniczenia, których należy przestrzegać.

Warto pamiętać, że upadłość konsumencka stworzona jest, aby wspomóc osoby, które nie mogą poradzić sobie z dużą ilością zobowiązań finansowych. Jeżeli mamy problemy z zadłużeniem, to nie warto bronić się przed tym rozwiązaniem. Pobieranie kolejnych pożyczek nie rozwiąże sytuacji, a co gorsza – może to pogłębić. Istnieje bardzo duża część społeczeństwa, która posiada upadłość konsumencką. Nie czekaj i poproś o pomoc.