Czy pozbycie się długów może mieć słabe strony?

autor: Redakcja

Czy pozbycie się długów może mieć słabe strony?

Słabe strony ogłoszenia upadłości konsumenckiej

 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w ostatnich czasach jest dość często używane. Dzieje się tak, ponieważ dla większości osób jest to sposób na szybkie pozbycie się problemu. Warto wiedzieć jednak, że istnieją również słabe strony upadłości konsumenckiej, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem tak ważnej decyzji. O tych wadach dowiesz się więcej czytając poniższy artykuł.

 

 

Czym jest upadłość konsumencka?

 

Na samym początku należy przypomnieć definicję samej upadłości konsumenckiej. Celem więc tej czynności jest umorzenie całości lub części długów i zaspokojenie wierzycieli. Dzieje się tak, gdy osoba nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań od co najmniej trzech miesięcy.

Warto dodać, że z możliwości ogłoszenia upadłości mogą skorzystać tylko osoby prywatne, które nie prowadzą własnej działalności.

 

 

Jakie są słabe strony upadłości konsumenckiej?

 

Choć ogłoszenie upadłości konsumenckiej może wydawać się dobrym i sprawnym rozwiązaniem, to należy i tak dobrze je przeanalizować. Bowiem istnieją skutki tej czynności, które mogą dostarczać problemów zgłaszającej osobie przez wiele lat.

 

Utrata majątku jako konsekwencja ogłoszenia upadłości konsumenckiej

 

Skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest utworzenie się masy upadłości, którą zarządza syndyk. Polega to na utracie ruchomości, nieruchomości, udziałów w spółkach i na braku możliwości zarządzania nimi przez okres trwania całego postępowania.
Istotnym jest, że zarobki dłużnika np. wypłata za pracę również wchodzą w skład masy upadłościowej, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Gdzie trafia uzyskana gotówka? Pieniądze zdobyte przez syndyka przeznaczone są najpierw do zaspokojenia wierzycieli, a następnie do umorzenia pozostałych zadłużeń.

 

Słabe strony upadłości konsumenckiej – utrata mieszkania

 

Istnieje ryzyko, że posiadane przez dłużnika mieszkanie zostanie zlicytowane. Przez co będzie on musiał wyprowadzić się ze swojego lokum i znaleźć inne. Z uzyskanej kwoty ze sprzedaży nieruchomości, dłużnik dostanie pomoc w postaci pokrycia kosztów najmu nowego mieszkania za okres 12 do 24 miesięcy.

 

 

Utrudnienia w zarządzaniu majątkiem podczas trwania procedury upadłościowej

 

Zajęcie majątku przez syndyka skutkuje brakiem możliwości swobodnego dysponowania pieniędzmi przez dłużnika. Przez co nie może on, np. sprzedać komputera czy zaciągnąć kredytu.

 

Upadłość konsumencka, a wspólny majątek małżonków

 

Mało osób zdaje sobie sprawę, że majątek wspólny małżonków również wchodzi w skład masy upadłościowej. Zazwyczaj dochodzi do zajęcia przez syndyka wspólnego mieszkania czy domu.
Uzyskane pieniądze z wspólnych finansów oczywiście trafiają na pokrycie zobowiązań dłużnika wobec wierzycieli.

 

Słabe strony upadłości konsumenckiej dla współdłużników

 

Oddłużenie upadłego nie jest równoznaczne z oddłużeniem współdłużników. Co może przyprawić im dużych problemów i zmartwień.
Kim są współdłużnicy? Są to osoby, które udzieliły zabezpieczenia długu w formie zastawu czy hipoteki.

 

Ujawnienie kondycji finansowej dłużnika

 

Do publicznej informacji zostają podane dane dłużnika, co może wiązać się z dyskomfortem. Informacje finansowe dotyczące upadłego są podawane do Centralnego Rejestru Upadłości i Restrukturyzacji oraz do Monitora Sądowego i Gospodarczego.

 

Niektóre zobowiązania nie podlegają umorzeniu podczas ogłoszenia upadłości konsumenckiej

 

Warto wiedzieć, że nie wszystkie zobowiązania upadłego podlegają umorzeniu.

Są to, takie zobowiązania jak:

  • wierzytelności spowodowane z tytułu kar grzywny orzeczonych przez sąd,
  • nawiązki,
  • alimenty,
  • wierzytelności w formie zadośćuczynienia,
  • należności z postępowania karnego,
  • należności z obowiązku naprawienia szkody,
  • renta za wyrządzone szkody zdrowotne,
  • wierzytelności, których dłużnik umyślnie nie wyjawił wierzycielom w postępowaniu upadłościowym.

 

 

Upadłość konsumencka jest czasochłonną procedurą

Chcąc ogłosić upadłość konsumencką należy wiedzieć, jak wiele czasu zajmuje dana procedura. Jest ona bowiem bardzo skomplikowana, co właśnie powiązane jest z jej czasochłonnością.

 


⇒ Chciałbyś porozmawiać z naszym specjalistą na temat Twojego przypadku?

    Napisz, zadzwoń:

mailEmail:  kontakt@kancelaria-bezdlugu.pl
tel Telefon: 666-222-427

Pozostałe słabe strony upadłości konsumenckiej

Innymi wadami ogłoszenia upadłości konsumenckiej mogą być następstwa, takie jak:

  • zawarte przed ogłoszeniem upadłości, małżeńskie umowy majątkowe mogą zostać podważone,
  • wszystkie transakcje wykonane do 6 miesięcy przed ogłoszeniem upadłości, które przysporzyły osobom trzecim korzyści finansowych mogą zostać podważone, a od danych osób może być żądana spłata powstałych korzyści,
  • brak pozycji wiarygodnego klienta w Biurze Informacji Kredytowej,
  • cała procedura jest bardzo długotrwała, przez co może wywołać u dłużnika i jego najbliższych wiele nerwów oraz zmartwień,
  • procedura wymaga dużego poświęcenia od dłużnika.

Jak często można ogłaszać upadłość konsumencką?

 

Sąd upadłościowy, według zasad, powinien oddalić każdy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli w ciągu ostatnich 10 lat było już prowadzone postępowanie upadłościowe, które doprowadziło do całościowego lub częściowego umorzenia długów dłużnika.

 

Podsumowanie

Podsumowując, zastanawiając się nad złożeniem wniosku o upadłość konsumencką należy dokładnie przeanalizować, czy aby na pewno będzie się to nam opłacać. Z pewnością będzie to dobra decyzja dla osób, które nie mają za wiele do stracenia, czyli dla osób bez majątku. Jednak osoby, które posiadają nieruchomości, takie jak dom czy mieszkanie muszą dobrze obliczyć, co będzie dla nich korzystniejsze. Bowiem, jeśli suma majątku będzie większa niż suma zadłużenia, to nie warto decydować się na procedurę upadłościową. Jeżeli jednak suma zobowiązań jest większa, to należy dobrze przemyśleć to rozwiązanie, ponieważ i tak dojdzie do odebrania majątku dłużnika. To on zdecyduje czy stanie się to poprzez syndyka, czy poprzez komornika.

Jak widać, upadłość konsumencka niesie za sobą wiele negatywnych skutków, co nie oznacza, że nie ma również pewnych korzyści. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji o złożeniu wniosku udać się do specjalisty, który sprawnym i świeżym okiem spojrzy na sytuację, i profesjonalnie ją oceni.

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę. Również jeśli chcesz skonsultować się odnośnie ogłoszenia upadłości – zadzwoń lub napisz do nas.

Oferta dla Ciebie >>