Upadłość Konsumencka

autor: Admin

Upadłość Konsumencka

Upadłość Konsumencka – czy się opłaca?

 

Problemy finansowe to temat, o którym mówi się wiele. Nie ma też co ukrywać, że zdarzają się sytuacje, kiedy trudno znaleźć rozwiązanie. Niemniej jednak nie można się poddawać. Choć oczywiście zawsze trzeba też pamiętać, co niosą za sobą poszczególne decyzje. Wystarczy sobie pomyśleć choćby o upadłości konsumenckiej. Można przypuszczać, że jest to coś, co niesie za sobą wiele emocji. Zdaje się nawet, że ludzie nie do końca wiedzą, czego należy się spodziewać.

 

 

Upadłość Konsumencka – koniec problemów?

 

Wiele osób może uznać, że upadłość konsumencka to szansa na skuteczne pozbycie się długów. To jednak ogromne uproszczenie. Upadłość konsumencka ma zalety i wady. Istotne jest też to, że mowa o rozwiązaniu, które nie jest dla wszystkich.

Najprościej powiedzieć, że potrzebne jest spełnienie określonych warunków. Niemniej najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od samego początku. Upadłość konsumencka może ogłosić tylko osoba fizyczna. Nie ma żadnych wyjątków. Dobrze też spojrzeć na to, czy zaległości finansowe rzeczywiście przepadają.

 

Upadłość Konsumencka – Długi przepadają?

 

Wiele osób może myśleć, że ogłoszenie takiej upadłości jest równoznaczne z pozbyciem się wszystkich długów. Realia są jednak nieco bardziej skomplikowane. Osoba ogłaszająca upadłość konsumencką prawdopodobnie będzie musiała się zgodzić na ograniczoną egzekucję komorniczą i określony plan spłat.

Być może część osób zastanawia się nad tym, z czego wynika mylne pojęcie o upadłości konsumenckiej. Pierwszoplanowym celem jest oddłużenie osoby fizycznej (i to może mieć spory wpływ na myślenie ludzi), ale nie można zapominać o pozostałych sprawach. O szczegółach można opowiadać wiele, ale wszystko sprowadza się do zachowania słusznych praw wierzycieli. Postępowanie należy prowadzić tak, aby zmotywować osobę zadłużoną do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Całego procesu nie można rozpatrywać wyłącznie w kontekście tego, co się wydarzyło. Trzeba jeszcze zrobić wszystko, aby w przyszłości nie doszło do tzw. powtórki z rozrywki.

Dobrze jeszcze wrócić do częściowej egzekucji komorniczej i planu spłat. Zdarza się, że osoba zadłużona nie musi niczego spłacać, ale nie należy się tym przesadnie sugerować. Sąd musiałby stwierdzić, że osobista sytuacja nie pozwala na dokonanie nawet częściowej spłaty. Warto też wiedzieć, że w procesie decyzyjnym sąd nie tylko ustala plan zwrotu zaległości. Dochodzi także do wyznaczenia syndyka. Zadaniem tej osoby jest odpowiedzialność za zarządzanie majątkiem i dzielenie środków między wierzycieli.

 

 

 

Zalety upadłości konsumenckiej

 

Skoro wiemy, czego należy się spodziewać, nie pozostaje nic innego jak spojrzeć na rzeczywistość pod kątem zalet i wad. Na początku plusy wynikające z upadłości konsumenckiej.

 

Niewątpliwymi atutami upadłości konsumenckiej są m.in:

  • możliwość zatrzymania postępowań sądowych i egzekucji komorniczych
  • nie ma mowy o naliczaniu odsetek karnych

 

Być może niektórzy zastanawiają się teraz nad wielkością zobowiązań i okresem pozostawania w zwłoce. Wydawać by się mogło, że jedno i drugie jest istotne, ale w przypadku upadłości konsumenckiej jest inaczej. Kiedy jednak pomyśli się o tej formie oddłużania, obie kwestie nie mają znaczenia. Nie można też zapomnieć o tym, że w 2020 roku mieliśmy do czynienia ze zliberalizowaniem przepisów dotyczących ogłoszenia upadłości. Krótko mówiąc, usunięto przepis dotyczący obowiązku udowodnienia niewinności konsumenta w doprowadzeniu do niewypłacalności. Ogłoszenie upadłości stało się więc zwyczajnie prostsze.

 

Wypełnij formularz i uwolnij się od długów!

 

 

Wady upadłości konsumenckiej

 

W ten sposób przechodzimy do minusów wynikających z ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nie można zacząć inaczej niż od utraty praw do swego majątku. To najdalej idący skutek. W końcu wszelkie nieruchomości i wartościowe ruchomości zostają przeznaczone na uregulowanie zadłużenia. Poza tym część zadłużenia może przejąć syndyk. Nie można więc wykluczyć sytuacji, w której zadłużenie spłacane jest z całego majątku i to jeszcze bez kontroli dłużnika! Jak się można też domyślić, nie ma mowy o samodzielnym zaciąganiu nowych zobowiązań. Aczkolwiek to nie tak, że kolejne zobowiązanie jest wykluczone. Wszystko zależy od tego, jaka decyzja zostanie podjęta przez sąd. Warto też spojrzeć na wiadomości poświęcone upadłości konsumenckiej – informacje te można bardzo łatwo odnaleźć (chodzi choćby o imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL).

Upadłość konsumencka to bez wątpienia bardzo kategoryczny środek. Zanim dojdzie do zastosowania takiej opcji, poleca się negocjowanie warunków spłaty i wypracowanie polubownego rozwiązania sporu. Konieczne jest ustalenie warunków dostosowanych do sytuacji życiowej i możliwości finansowych.

 

 

Czy upadłość konsumencka jest opłacalna?

 

Kiedy się na to wszystko patrzy, trudno jednoznacznie stwierdzić, że upadłość konsumencka jest opłacalna lub nieopłacalna. Tym samym konieczne jest dokładna ocena sytuacji. Przede wszystkim należy zacząć od tego, czy upadłość konsumencka jest możliwa. Jeśli jest realna, należy zastanowić się nad opłacalnością takiego kroku.

Trudno więcej doradzić. Na pewno ogłoszenie upadłości powinno traktować się jako ostateczność. Co za tym idzie, na początku należy zastanowić się nad innymi opcjami. Poza tym naturalnie wskazane jest gruntowne przemyślenie decyzji o upadłości. Wydaje się też, że dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnej porady. Oczywiście taka porada wiąże się z koniecznością dokonania opłaty, ale jednocześnie nie możemy zapomnieć o tym, co niesie za sobą podjęcie złej decyzji. Nieodpowiedzialne kroki mogą skutkować bardzo nieprzyjemnymi (delikatnie mówiąc) konsekwencjami.