Upadłość Konsumencka bez majątku
Upadłość Konsumencka bez majątku – jak to wygląda?
Jeśli ktoś wpadł w spiralę zadłużenia i nie ma możliwości wyjścia z niej, to warto zastanowić się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Pojawia się jednak pytanie, czy można przeprowadzić tego typu postępowanie bez majątku, czyli bez dochodów i dóbr materialnych. Pora dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, czym dokładnie jest upadłość konsumencka, kiedy się ją ogłasza, ile trwa i jakie wiążą się z tym koszty.
Czy można ogłosić upadłość konsumencką bez majątku?
Upadłość konsumencka jest specjalną procedurą sądową, opcją dostępną wyłącznie dla osób fizycznych. Nie mogą one prowadzić żadnej działalności gospodarczej. Istotne jest także to, aby utrata zdolności do uregulowania zadłużenia miała miejsce na minimum trzy miesiące od daty jej ogłoszenia. Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem przeznaczonym dla osób niewypłacalnych, które chcą się całkowicie pozbyć długów. Ma to na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Upadłość konsumencka może dotyczyć umorzenia wszystkich zadłużeń lub tylko ich części.
Upadłość bez majątku – krok po roku
Oczywiście na początku działania opierają się na dążeniu do spłaty dłużników. Syndyk chce spieniężyć majątek dłużnika. Likwidacja majątku służy do pokrycia roszczeń wierzyciela. Co jednak ma sprzedać syndyk, jeśli osoba zadłużona nie dysponuje żadnym majątkiem, nie ma również dochodów? Warto od razu zaznaczyć, że upadłość konsumencka może zostać ogłoszona wyłącznie wobec osoby niemającej możliwości podjęcia pracy i majątku nadającego się do spieniężenia. Nie należy jednak tego mylić z tym, że ktoś nie chce podjąć zatrudnienia. Niezdolność do wypełniania obowiązków zawodowych wynika głównie z problemów zdrowotnych.
Może być także tak, że konsument ma pracę zarobkową, ale wynagrodzenie jest niewystarczające do tego, aby móc spłacić długi. Pieniądze służą wyłącznie do pokrycia bieżących kosztów utrzymania siebie i rodziny. Sąd w takiej sytuacji również uznaje, że można oddłużyć konsumenta niemającego możliwości spłacenia wierzycieli. Wyznaczy syndyka, którego zadaniem będzie zweryfikowanie braku majątku mogącego stać się masą upadłości. W przypadku sytuacji bez majątku pomija się etap jego likwidacji. Dochodzi do umorzenia wszystkich zobowiązań bez wcześniejszego ustalenia planu spłaty zadłużenia.
Jak długo trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile dokładnie czasu zajmuje upadłość konsumencka bez majątku. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Zależy to w dużej mierze od stopnia skomplikowania sprawy. Zwykle mija kilka miesięcy od złożenia wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości. Jeżeli nie występują żadne trudności, to wszystko może zakończyć się już w ciągu trzech-czterech miesięcy. W przypadku upadłości konsumenckiej bez majątku przebiega ona szybciej niż przy standardowej procedurze.
Wszystko zostaje w dużej mierze uproszczone, co wynika chociażby z braku likwidacji majątku. Komplikacje pojawiają się w momencie ustalenia planu spłaty wierzycieli na drodze sądowej. W takim przypadku wszystko może wydłużyć się do kilku lat. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby, które specjalnie doprowadziły do swojej niewypłacalności lub nastąpiło to na skutek rażącego zaniedbania. Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku.
Ile kosztuje upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trzeba pokryć opłaty związane z postępowaniem sądowym. Niestety jest to obowiązek dłużnika. Konieczne będzie zapłacenie za złożenie wniosku o upadłość. Jest to wydatek 30 zł. Koszty obejmują również wynagrodzenie syndyka. Ich wysokość jest uzależniona od zakresu przeprowadzonych przez niego prac i przepisów. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej 1/4 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zaletą upadłości konsumenckiej bez majątku jest to, że zmniejszają się całkowite koszty. Wynika to w dużej mierze z braku likwidacji majątku. Syndyk otrzyma wobec tego niższe wynagrodzenie.
Jeśli dłużnik nie ma majątku, żadnych dochodów, to jest spora możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej bez ponoszenia kosztów. Przy braku majątku konsument może często liczyć także na uzyskanie darmowej pomocy prawnej z urzędu. Oczywiście wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku do sądu. W przeciwnym razie będzie trzeba ponieść koszty skorzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcy prawnego. Jeśli dłużnik nie ma żadnych środków na uregulowanie kosztów postępowania upadłościowego, to zostaną one pokryte przez Skarb Państwa.
Upadłość konsumencka z brakiem majątku a spłata długów
Jeśli dojdzie już do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, konieczne będzie wszczęcie postępowania oddłużeniowego. Może mieć ono różny przebieg, w zależności od sytuacji finansowej dłużnika. Jeżeli nie ma on majątku, ale uzyskuje dochód, bo przykładowo pracuje lub pobiera emeryturę, musi liczyć się z sądownym ustaleniem planu spłaty wierzycieli. Oznacza to, że odzyskają oni swoje pieniądze zgodnie z harmonogramem. Będą one odciągane z wynagrodzenia z tytułu pracy zarobkowej lub innego źródła dochodów.
Inną opcją jest całkowity brak możliwości spłacenia zobowiązania, przykładowo w wyniku kalectwa, chronicznego schorzenia. W takiej sytuacji można liczyć na całkowite umorzenie długu przy braku majątku. Jest jeszcze trzeci scenariusz. Sąd może orzec warunkowe zamrożenie zadłużenia na okres do maksymalnie 5 lat. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacji istnienia szansy na odzyskanie zdolności do spłaty długów przez dłużnika.